Õun - Krista

Õun · Krista

Aretatud EMÜ Polli aiandusuuringute keskuses (aretaja Kalju Kask). Sordina registreeritud 2007. aastal. Sort on Eesti sordikaitse all. Soovitatavate sortide nimekirjas alates 2004. aastast äri-ja koduaiasordina Eestis laialt levinud.

Õun on keskmine kuni suur (100–200g), ümmarguse kuni laiümmarguse kujuga. Valkjaskollane põhivärvus on suuremas ulatuses kaetud erksa kattepunaga, mis teeb vilja väga atraktiivseks ja kaubanduses hästi müüdavaks. Viljad hea transpordikindlusega. Viljaliha on valge, tihe, hea magushapu maitsega. Õun sisaldab keskmiselt 8,6 % suhkruid ja 9 mg C-vitamiini 100 g toorkaalu kohta. Õunad koristatakse septembri esimesel poolel. Heades säilitustingimustes võib säilida kuni veebruarikuu lõpuni.

Puu kasvutugevus keskmine. Hea väljumisnurgaga oksad kinnituvad tugevasti tüvele.

Hästi säiliv sügissort, mis hakkab varakult vilja kandma ja kannab igal aastal, väga saagikas(keskmine saak puult 20-30 kg) Talve- ja haiguskindlus hea, võib esineda tüvekahjustusi. Puuduseks võib lugeda viljade varisemist, kui koristusega hilineda.

  • Õun (Malus domestica Borkh.)
  • Eestis aretatud sort
  • Sügissort
  • Kehtivas soovitussortimendis äri- ja koduaiasordina (ÄK)
  • Säilik olemas Polli aiandusuuringute keskuses
  • Istutusaasta: 2005
  • Säiliku nr: EST1961
  • Säiliku passiandmed SESTOs

Sirvi järgmist »

Kommenteeri sorti


Mikiga:
Ostsin Maksimarketist reklaamteksti uskudes, et see õun tuli sel aastal Hansaplandi konkursil esikohale. Pettusin. Rohkem hapu kui magus, ei mingit maitseelamust. Ei soovita. Tavalise keskpärase mittemidagiütleva Poola õuna maitsega, ehkki pakendi põhjal kasvatatud Eestis, Lemmatsis. (09.12.20 / Pärnu)

Krista Kanniste:
Kui õun saab kasvada päiksese käes, siis värvub ilusti punapõskseks ja on hea magusa maitsega. Lehestiku varju jäädes jääb rohekaks ja maitse jääb kesiseks. Tarbijale sobiva suurusega. Säilib hästi, hoidlas keskmiselt dets-jaanuarini. (09.04.20 / Harjumaa)

Mart:
Hea välimus on petlik. Õun on hapu ja sisuliselt mittesöödav isegi 2018 kuuma ja pika suvel järel. Võib-olla sõltub alusest ka. (03.10.18 / Tartu)

Tarbija:
Olin lugenud Krista koht kiidusõnu ja kui poes müügil nägin, siis langes minu valik muidugi otsekohe isegi hinda vaatamata kodumaisele õunale. Kahjuks pidin pettuma. Mahalased on küll, keskmisest meil müüdavatest õuntest enamgi, aga paraku jäi hea maitseelamus saamata - ei haput, õige pisut magusat. Teine kord enam kindlasti ei osta. (05.11.15 / Järvamaa)

Piia Tiigemäe:
Kahjuks on puu üsna külmaõrn, muidu mahlane ja maitsev. (08.03.15 / Järvamaa, Ambla v, Rebase t.)