Õun - Talvenauding

Õun · Talvenauding

Sort on aretatud EMÜ Polli aiandusuuringute keskuses (aretaja Aleksander Siimon). Sordina registreeritud 1963. aastast. Soovitatavate sortide nimekirjas alates 1957. aastast äri-ja koduaiasordina

Õun on keskmise suurusega 90–130 g. Koonilise kujuga õuntel on tugevad kandid. Kollase põhivärvusega viljakest on tumedatriibulise punaga. Aias on viljal sinakas vahakirme. Viljaliha tihe, rohekasvalge, magushapu, erilise vürtsika maitsega. Vili sisaldab keskmiselt 9,0 % suhkruid ja 16 m% C-vitamiini 100 g toorkaalu kohta. Sobib mahla ja siidri valmistamiseks. Koristatakse septembri keskel, tarbimisküpsus novembrist veebruarini, kui õunu säilitatakse + 4 °C juures. Hilja koristatud ja ebasobivates tingimustes säilitatud viljade koor pruunistub ning sellega halveneb õunte kvaliteet ja neid on raske turustada.

Puu on mõõduka kasvutugevusega, mis hõlbustab võrahooldustöid ja saagi koristamist.

’Talvenauding ’on varajase viljakandealgusega ja väga saagikas (keskmine saak puult 30-50 kg puult) taliõun. Perioodilist viljakandvust esineb harva. Viljade ja ka lehtede nakatumine õunapuu-kärntõppe on väike, talvekindlus hea. Eelmise sajandi lõpul oli üks enim kasvatatavaid õunasorte Eestis. Teda on palju kasvatatud ka Lätis ja Leedus. Selle sajandi alguse aastatel kasvupinnad vähenesid, kuid viimastel aastatel on uuesti muutunud populaarseks.


Sirvi järgmist »